POMAGAMY UCZYĆ SIĘ, UCZYMY POMAGAĆ

JUŻ 85 LAT

Rok szkolny 2018/2019

Dzień Dziecka i Rodziny

1 czerwca odbyła się u nas wspaniała uroczystość – Dzień Dziecka i Rodziny. Była to świetna okazja do spotkania się i porozmawiania z rodzinami naszych wychowanek. Po części oficjalnej, podczas której wychowanki zaprezentowały rodzinom swoje talenty i osiągnięcia, wspólnie spędzaliśmy czas przy miłej rozmowie, kawie i pysznych ciastach upieczonych przez dziewczęta. Dziękujemy Pani Burmistrz Agnieszce Kądei, Panu Maciejowi Kępce oraz wszystkim przybyłym Gościom. Było to dla nas bardzo ważne wydarzenie. 

Rajd "Orły"w Szczecinie

W dniach 10 – 12 maja wychowanki „Strażackiej” brały udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Rajdu Survivalowego „ORŁY” w Szczecinie. Jego trasa przebiegała przez malownicze tereny Puszczy Bukowej. Organizatorzy zadbali o różnorodne zadania i konkurencje, dzięki którym nikt nie mógł nawet pomyśleć o nudzie. PS Natalia zdobyła tytuł „Orła Orłów”. Gratulujemy.  


Wizyta w Kruszwicy

Delegacja „Strażackiej” została zaproszona przez MOW w Kruszwicy na XV edycję imprezy „Polscy Olimpijczycy Dzieciom” oraz obchody 11-lecia tej placówki. W pięknej hali widowiskowo – sportowej odbyły się zmagania sportowe w których, prócz zaproszonej młodzieży, brali udział wybitni polscy sportowcy – olimpijczycy. Zmęczeni i szczęśliwi udaliśmy się na zwiedzanie malowniczej Kruszwicy, podczas którego podziwialiśmy widoki Pojezierza Gnieźnieńskiego ze szczytu Mysiej Wieży i z perspektywy statku pływającego po jeziorze Gopło. Było super.

XXIX OSMFT

XXIX Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych za nami. W tym roku gościliśmy grupy teatralne z Łodzi, Podgłębokiego, Załuskowa, Zielonki, Józefowa oraz Warszawy (MOW Nr 4, MOS Nr 1, MOS Nr 3). Pierwszy dzień Spotkań minął na dowolnych interpretacjach „Lokomotywy” J. Tuwima. Następnie nasi Goście udali się na wycieczkę po Warszawie. Zwieńczeniem dnia był musical wszech czasów -  „Jesus Christ Superstar”, który mogliśmy obejrzeć dzięki uprzejmości naszych Przyjaciół ze stołecznego Teatru Rampa.

Drugi dzień rozpoczął się pokazami spektakli dowolnych. Nasi Goście mieli także sposobność uczestniczyć w warsztatach z dramy, warsztatach tanecznych, oraz w warsztatach zajęciowych w DK Rembertów. Na koniec wszyscy bawili się na dyskotece.

Trzeciego dnia, po rozdaniu dyplomów i pamiątek, każdy uczestnik skosztował pysznego tortu, który był słodkim finałem całej imprezy. Dziękujemy szanownemu Jury i naszym Gościom. Do zobaczenia za rok!

Ośrodkowy Festiwal Teatralny

13 marca Ośrodkowym Festiwalem Teatralnym rozpoczęliśmy nasze święto teatru. Każda z grup przedstawiła dwa spektakle. Jeden tzw. obowiązkowy to inscenizacja wiersza „Lokomotywa” J. Tuwima, drugi, tzw. dowolny, oparty na tekście wybranym przez grupę.  Nasze dziewczyny starały się jak najlepiej zaprezentować się na scenie. Jury doceniło współpracę, pomysłowość, energię grup oraz kreacje aktorskie. Życzliwie omówiło występy, a na Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych nominowało spektakl „Lokomotywa” w wykonaniu grupy 2 oraz przedstawienie „Mama bohatera”  grupy 3. Serdecznie gratulujemy wszystkim dziewczynom wystąpienia na scenie teatralnej i zaangażowania w zadanie grupowe. Dziękujemy najserdeczniej szanownemu jury - Pani Danucie Świerczynskiej-Jelonek, Pani Małgorzacie Szyszce, Pani Agnieszce  Niemyjskiej, Panu Tomaszowi Dusiewiczowi oraz Panu Markowi Kowalskiemu za cenne uwagi.

Niech żyje bal...

W ostatni dzień lutego odbył się bal szkolny. Jak co roku dziewczętom towarzyszyli wychowankowie MOW przy ulicy Barskiej. Tegoroczne dekoracje podwodnego świata stworzyły przestrzeń do wspaniałej zabawy i niezapomnianych wrażeń. 

Polskie Radio w progach "Strażackiej"

Niedawno "Strażacka" była miejscem, w którym nagrano audycję radiową na temat agresji wśród młodzieży. Tutaj można jej posłuchać.

Festiwal Piosenki i spotkanie z przedstawicielami środowiska Synów Pułku

24 stycznia odwiedzili nas wieloletni Przyjaciele ze środowiska Synów Pułku. Nowe wychowanki miały okazję poznać najmłodszych obrońców naszej ojczyzny z czasów II Wojny Światowej. Ciekawe rozmowy z naszymi Gośćmi przeplatane były wspólnym śpiewem, a była ku temu okazja, ze względu na odbywający się na „Strażackiej” Festiwal Piosenki.

Razem na Święta

Zapadła decyzja. Podejmujemy akcję MEN „Razem na Święta”. Wspólnie ustaliłyśmy, że przygotujemy niespodzianki świąteczne dla naszych przyjaciół z Domu Niewidomego Dziecka i Zespołu Szkół Specjalnych. 

W naszą akcję włączyłyśmy Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Targówek. W sobotę 15 grudnia wolontariuszki pojechały do Domu Niewidomego Dziecka. Tam razem piekliśmy smakowite, czekoladowe ciasto z napisem „Razem na Święta”. Świętowanie sukcesu naszych działań odbędzie się na początku stycznia, gdy ponownie spotkamy się w Bibliotece na Targówku z klasą VIa i opowiemy uczniom o efektach naszej wspólnej pracy.

Bądźmy #RazemNaŚwięta

Siatkarski Turniej o Wór św. Mikołaja

Tradycyjnie już, w przedświątecznym czasie, odwiedził nas św. Mikołaj i w sali gimnastycznej zostawił wór pełen smakołyków. Właściciela owego wora wyłoniliśmy w trakcie konkursu piłki siatkowej. I tym razem, po zaciętych meczach, smakołyki trafiły do grupy I. Gratulujemy!!!

PS Choinka na Strażackiej już świeci.

BE ALIVE and Never Give up

„BE ALIVE and Never Give up” jest projektem profilaktyczno - sportowym kreującym pro-zdrowotne postawy, uczącym umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z napięciami oraz stresem, pokazuje jak pracować 

w grupie i osiągać postawione cele. Dzięki uprzejmości MOW przy ulicy Dolnej, nasze dziewczęta miały okazję wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu. 

"Zakład o..." w Teatrze Lalka

19.11 odbyła się ponowna premiera spektaklu "Zakład o..." w Teatrze Lalka. Na deskach teatru aktorski kunszt pokazały nasze wychowanki. Przez kilka miesięcy regularnie uczestniczyły w próbach pod bacznym okiem Pana Romana Holca i Pani Katarzyny Uhmy. Było superrrrr!!!

Udział w kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży"

13 listopada był w naszym Ośrodku dniem kulminacyjnym działań w ramach akcji „19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży". Wychowanki „uzbrojone” w banery reklamujące przedsięwzięcie oraz w ulotki informacyjne promowały wśród mieszkańców Rembertowa różne formy pomocy dzieciom i młodzieży zamieszkującej rejony konfliktów zbrojnych. Nasza akcja dotarła również do Urzędu Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy.

Honorowe Wyróżnienie Prezydenta miasta stołecznego Warszawy dla "Strażackiej"

Właśnie odebraliśmy Honorowe Wyróżnienie Prezydenta miasta stołecznego Warszawy "Szkoła z pomysłem na kulturę". Z jednej strony ogromny prestiż, z drugiej motywacja do utrzymania wysokich standardów pracy. Podziękowania dla Wszystkich ze "Strażackiej" - niepokonany team, naszych wspaniałych dziewcząt i partnerów wszystkich naszych projektów.

Udział w konferencji EUROMETU w Słowenii

    Jak co roku pod koniec września nasza placówka uczestniczyła w konferencji organizowanej przez EUROMET. Tegoroczne sympozjum pod hasłem „Education for better life” odbywało się w Lubljanie. Spotkanie było poświęcone interdyscyplinarnemu podejściu w pracy z dziećmi z problemami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania. 

 Jak zawsze sympozjum stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń, pomysłów, spostrzeżeń pomiędzy praktykami z całej Europy. Tegoroczny organizator - Viśnia Gora przyjął nas bardzo ciepło - mogliśmy zobaczyć niesamowity występ wokalny oraz uczestniczyć w bardzo urozmaiconej kolacji przygotowanej przez wychowanków Viśniej Gory. Była to okazja do skosztowania tradycyjnych słoweńskich potraw. Organizatorzy zadbali także o naszą rozrywkę - zwiedzaliśmy przepiękną i magiczną miejscowość Bled. Poza wiedzą, którą zdobyliśmy zapamiętamy słoweńską gościnność i otwartość.

Już nie możemy się doczekać na wyjazd naszych dziewcząt na Jamboree 2019, które odbędzie się we Francji. 

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Nr 2 w Warszawie

POMAGAMY UCZYĆ SIĘ, UCZYMY POMAGAĆ